Hlavní Život ve farnosti
Život ve farnosti

Velikonoční přání 2021

V příloze naleznete přání k Velikonocům od otce Miroslava.

Stáhnout tento soubor (velpra2021.pdf)Velikonoční přání 2021632 Kb4.4.2021 20:05
Aktualizováno 4.4.2021 20:05

Modlitba za jáhna Michala Staufčíka

Modlitba za kandidáta kněžského svěcení – našeho jáhna Michala Staufčíka:

Všemohoucí Bože, Ty jsi oporou našeho společenství, zdrojem veškeré naší síly i cílem všech našich tužeb. Svěřujeme Ti našeho bratra Michala, který se připravuje ke kněžskému svěcení.

Prosíme Tě, pronikej ho svým svatým Duchem, aby se dokázal plně spolehnout na Tvou pomoc, a dej, aby byl vnitřně pevný ve svém rozhodnutí, skromný v životě a věrný ve svém poslání. Buď mu vždycky nablízku, aby v něm všichni lidé poznávali Tvého Syna Ježíše Krista, pro nás ukřižovaného a oslaveného.

Nebeský Otče, Ty své děti nekonečně miluješ. Proto věříme, že chceš našemu bratrovi darovat více, než se odvažujeme prosit. Věříme, že mu chceš dát sebe sama, vždyť ty jsi náš Bůh a Pán na věky věků. Amen

Aktualizováno 6.3.2021 22:22

Katecheze Dobrého pastýře pro děti od 3 do 6 let ve Starém Městě

V příloze si přečtěte článek o katechezi Dobrého pastýře pro děti od 3 do 6 let ve Starém Městě.

Stáhnout tento soubor (KDP SM.pdf)Katecheze Dobrého pastýře ve Starém Městě325 Kb25.9.2020 9:07
Aktualizováno 25.9.2020 9:07

Podávání svatého přijímání na ruku

Uvolňování protiepidemických opatření nám dovolilo vrátit se do našich kostelů s dodržováním stanovených hygienických pravidel. Jedním z nich je přijímat svaté přijímání na ruku.

Svatý Cyril Jeruzalémský, biskup a učitel církve 4. století říká: „Přistupuj k přijímání, když si učinil levou rukou trůn pravé, tak, že bude moci přijmout Krále.“ Jinde se píše, že se dlaně mohou položit přes sebe ve tvaru kříže a z té horní vytvořit obětní misku, do které je Kristovo tělo položeno. Tou spodní rukou pak Kristovo Tělo uchopím a vložím do úst. Lidé, kteří pro přijetí Krista nemají obě ruce volné (například proto, že se potřebují opírat o hůlku), nemohou na ruku přijímat. Roušku je potřeba si sundat ještě před tím, než mi kněz Kristovo Tělo na ruku podá. Eucharistii nikam v dlani neodnáším, ale přijmu ji bezprostředně po té, co mi ji kněz podá. Tak jako kněz pečivě dbá, aby v misce nezůstaly drobečky proměněného Těla, je třeba, aby i věřící po přijímání zkontrolovali své dlaně, jestli tam nezůstal malý úlomek. Pokud ano, pak je třeba ho nabrat konečkem prstu a také přijmout. I na ruku je možné přijímat s hlubokou úctou a zbožností jako to dělali křesťané v prvních generacích, kteří rozhodně nebyli méně zbožní.

+ Martin David, pomocný biskup - generální vikář

Video k podávání na ruku - P. Petr Karas

Aktualizováno 27.2.2021 21:47

List Svatého otce všem věřícím k měsíci květnu 2020

Drazí bratři a sestry,

blíží se květen – čas, kdy Boží lid zvláště silně projevuje lásku a úctu Panně Marii. V tomto měsíci se tradičně modlíme doma s rodinou růženec. Omezení kvůli pandemii nás „nutí“ docenit tento rodinný rozměr také z hlediska duchovního.

Proto jsem se rozhodl vybídnout každého, aby v měsíci květnu znovu objevil krásu domácí modlitby růžence. Je možné tak činit společně, anebo jednotlivě, a podle situace se můžete rozhodnout využívat co nejlépe obě možnosti. Tak či onak tomu ovšem napomůže jedno tajemství, a tím je jednoduchost. Nejen na internetu lze najít dobré vzory, kterých se při modlitbě držet.

Vedle toho nabízím texty dvou modliteb k Panně Marii, které můžete připojit na konci růžence a které se i já budu v květnu modlit v duchovním spojení s vámi všemi. Přikládám je k tomuto listu, aby byly všem k dispozici.

Drazí bratři a sestry, budeme-li společně rozjímat Kristovu tvář srdcem Marie, naší Matky, sjednotí nás to ještě silněji jako duchovní rodinu, a tak dokážeme tento čas zkoušky překonat. Budu se modlit za vás, zvláště za ty, kdo nejvíce trpí, a vy se prosím modlete za mě. Děkuji vám a ze srdce vám žehnám.

Řím, u sv. Jana v Lateránu, 25. dubna 2020 na svátek sv. Marka, evangelisty

FRANTIŠEK