Logo

Farnost Staré Město

Římskokatolická farnost archanděla Michaela ve Starém Městě

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Hlavní Farní rada Výroční zpráva 2008

Výroční zpráva 2008

Tisk PDF

V loňském roce na stavbě našeho kostela pokračovala firma PROMONT staroměstského farníka pana Josefa Budaře, která v první polovině roku dokončila hrubou stavbu věží, takže naše věže se nyní tyčí do výše 43 metrů nad okolními ulicemi. Následně firma RI OKNA Bzenec naše věže zastřešila skleněnými tabulemi. V nejvrchnější části věží, tvořené železobetonovou kostrou, bude umístěna zvonice našeho kostela a nad ní rozhledna. Už v současné době je tato rozhledna přístupná ve vyjímečných případech veřejnosti, samozřejmě pod dohledem pracovníků firmy PROMONT. Bylo to o našich svatomichalských hodech, kdy z věží zahrála Staroměstská kapela a farníci a ostatní občané si mohli z věží prohlédnout stavbu kostela, i daleké okolí. O Štědrém večeru se z věží do okolí nesla píseň Tichá noc a další koledy, opět v podání Staroměstské kapely.

Ihned po dokončení prací na věžích započala firma Promont s výstavbou nosné konstrukce hlavní chrámové lodi. Je to dvanáct železných nakloněných sloupů a na nich železobetonový prstenec ve výšce dvanáct metrů. Jde o dráci velmi složitou, náročnou na přesnost, práci ve velké výšce a s velkými břemeny. Vždyť váha prstence bude bezmála 300 tun! V současné době je prstenec z poloviny hotov. Beton je dobře opatřen, aby se mrazem neporušil. Prstenec bude dokončen až po odeznění mrazů.

Souběžně se stavebními pracemi probíhaly práce na upřesňování projektů. Významným dílem byly kreslené umělecké návrhy liturgických předmětů – oltáře, svatostánku, procesního kříže, křtitelnice a kropenky - a dalšího vybavení interiéru kostela, které zpracoval akademický sochař Otmar Oliva. Tyto návrhy byly zveřejněny na výstavě „Staré Město – dialog věků“, kterou naše farnost pořádala ve spolupráci se staroměstskou radnicí a Slováckým muzeem, a které většina z vás na výstavě viděla.

Za stavební práce jsme v loňském roce zaplatili 5 097 131,- Kč, z toho: 1 068 360,- Kč za dokončení konstrukce věží, 440 117,- Kč za zastřešení věží, 3 588 654,- Kč za nosnou konstrukci hlavní chrámové lodi. Na loňskou výstavbu nám opět přispěla staroměstská radnice částkou 2 000 000,- Kč, Nadace děti-kultura-sport přispěla z církevního grantu částkou 100 000,- Kč.

Děkuji firmě PROMONT za dobře provedenou práci a rovněž tak všem ostatním, kteří podpořili naše úsilí materiálně, modlitbou, postojem, nebo jiným způsobem a podíleli se tak na stavbě našeho kostela – nového duchovního centra našeho společenství, Starého Města i okolí.

Ing. František Křivák

Napsali o nás:
Aktualizováno 5.11.2019 22:39  

Hlavní nabídka

Aktualizace

Datum poslední změny:
16. 5. 2024 13:00