Logo

Farnost Staré Město

Římskokatolická farnost archanděla Michaela ve Starém Městě

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Hlavní Farní rada Výroční zpráva 2005

Výroční zpráva 2005

Tisk PDF

Uplynula teprve třetina podzimu a všichni, kteří se podíleji na stavbě kostela sv. Ducha, si již mohou chystat hlášení "Pro letošek hotovo!" V říjnu 2005 chybělo skutečně jen velmi málo k tomu, abychom měli splněno to, co jsme si začátkem letošního roku předsevzali. V současnosti, již i z větší dálky je vidět, jak nám letos stavba našeho kostela povyrostla. Vzadu se tyčí dvě patra věží s hlavním vstupním prostorem do kostela a nad ním monumentální kůr, který je skoro tak velký, jak náš celý "svatý Michal". Dvě patra, to je jedna třetina toho, co se má vybetonovat. Celkem 30 metrů. Nad tím ještě sedm metrů "špice věží". Vpředu, na oblých stěnách zimní kaple, toho zbývá dodělat opravdu jen málo, a betonová konstrukce kaple bude úplně hotová. V listopadu už bude na stavbě zase klid. Letos si stavaři z Pozemního stavitelství ze Zlína opravdu přispíšili a letošní dílo bude ukončeno včas.

My se začneme připravovat na příští rok, na další etapu výstavby. Už teď víme, že budeme pokračovat věžemi. Proč? Kdybychom nejprve postavili konstrukci kostela, taje hodně vysoká a překážela by nám potom ve stavbě věží.

Tak tedy věže. Ještě 20 metrů do výšky, a pak dalších sedm metrů půda, nebo "špice". To bychom chtěli stihnout příští rok. Je to hodně, nebo málo? Záleží na tom, kolík peněz se nám podaří shromáždit. Chybí nám čtyři patra věží a ve špicích jsou další dvě. Tam je místo pro zvony, a pan architekt vymyslel i místo pro zvídavé lidi - takovou šikovnou rozhlednu, ještě nad zvony. Aby ti, které to zajímá, se mohli rozhlédnout po okolí Starého Města. Bude odtud vidět hodně daleko - Karpaty, Svatý Antonínek, Hostýnské. vrchy, Vizovické vrchy o Chřibech ani nemluvě. Na Rochus se budeme dívat málem shora. Z věží se budeme také moci shora podívat, jak se staví náš kostel. Věže chceme uzpůsobit tak, aby se do nich mohlo chodit i v době, kdy bude náš kostel ještě ve výstavbě. Bude to skutečně zajímavý zážitek, který se člověku nenaskytne někdy ani za celý život. A co tak tam nahoře "vypustit" modlitbu k patronu našeho nového kostela? Tato část kostela chce sloužit všem lidem dobré vůle.

Ing. František Křivák

Aktualizováno 5.11.2019 22:39  

Hlavní nabídka

Aktualizace

Datum poslední změny:
11. 4. 2024 6:34